Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodiny odpočítávající začátek kodaňského summitu se zastavily

7. 12. 2009 22:28:04
Hodiny, které více jak rok odpočítávaly začátek kodaňského klimatické summitu se definitivně zastavily 7. prosince v 10:00, kdy na pódium vstoupil dánský předseda vlády Lars Loekke Rasmusen a oficiálně uvítal delegáty ze 192 států světa s tím, že kodaňský summit představuje jedinečnou příležitost, kterou svět nesmí ztratit.
Dánská prezidenta COP Connie HedegaardDánská prezidenta COP Connie Hedegaardfoto Pavel Zámyslický

Experti jednotlivých států nyní dostávají příležitost se domluvit během jednoho týdne na tom, co bylo hlavní překážkou pro dosažení dohody v předcházejících dvou letech, tedy především na globálním scénáři pro snižování emisí skleníkových plynů a finanční pomoci rozvojovým zemím. Pokud i po prvním týdnu zůstanou některé otázky nevyřešeny nastoupí na místa vyjednávačů ministři a na závěr summitu se má dostavit nově potvrzených 110 hlav států, které mají stvrdit společnou dohodu o ochraně světového klimatu. Součástí této dohody musí být i pracovní program pro rok 2010, kdy dojde k přijetí nové právně závazné smlouvy, která naváže na Kjótský protokol, jehož kontrolní období vyprší v roce 2012.

Prezidentkou 15. konference smluvních stran byla zvolena bývalá dánská ministryně pro klima a energetiku Connie Hedegrard, jenž v nové Evropské komisi zaujme post eurokomisařky pro otázky změny klimatu. Dánsko tak na tomto postu vystřídalo Polsko, které hostilo v minulém roce klimatický summit v Poznani. Se svým poselstvím vystoupil i předseda Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) Dr. Pachauri, který shrnul hlavní hrozby spojené s dopady měnícího se podnebí planety Země. Delegáty přivítala i starostka Kodaně Ritt Bjerregaard, která na příští týden pozvala starosty 70 předních světových metropolí, aby rovněž diskutovali otázky spojené s měnícím se klimatem.

Úvodní projevy zástupců jednotlivých skupin nepřinesly nic nového a naznačily, že alespoň začátek vyjednávání bude stejně složitý jako vše, co jsme zažili na předchozích kolech rozhovorů. Země Afriky například přišly s tím, že je pro ně neakceptovatelné, aby výstupem z Kodaně byla “pouze“ politická – právně nezávazná – dohoda. Představitel Súdánu, který zastupuje skupinu G77, sdružující 130 rozvojových zemí a Čínu, prohlásil, že historická zodpovědnost leží jasně na straně rozvinutých zemích, od kterých očekává jasné redukční závazky na úrovni 40% do roku 2020 a finanční pomoc ve výši 1,5% jejich celkového HDP.

První den jednání byl doprovázen nebývalým ruchem a dlouhými frontami, v kterých spořádaně několik tisíc delegátů čekalo na akreditaci a vstup do areálu Bella centra. Vše je bedlivě sledováno a každý se při vstupu musí podrobit prohlídce srovnatelné s tou, na kterou jsme zvyklí na letištích. Část delegace ČR včera zažila dokonce bezpečnostní poplach, kdy bylo centrum asi na hodinu uzavřeno a nikdo nesměl ven ani dovnitř. Příčinou byl podezřelý balíček, který si nakonec odvezli pyrotechnici a tak se po krátkém zdržení vše vrátilo do normálních kolejí.

Pavel Zámyslický, vedoucí vyjednávacího týmu ČR

Autor: Klima Kodaň 2009 | pondělí 7.12.2009 22:28 | karma článku: 9.82 | přečteno: 1717x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

O stromech trochu příliš populárně

Kniha Petera Wohllebena Tajný život stromů je prý světovým bestsellerem. Pro mě bylo poněkud těžké se do ní začíst, a to pro její pouťově-vyvolavačský tón. Přitom její obsah vůbec není špatný!

23.6.2017 v 8:49 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 189 | Diskuse

Eva Hauserová

EKO a EZO

Pozoruju, že často bývají sdružovány a spojovány činnosti a záležitosti orientované ekologicky a „ezotericky“. To dávám do uvozovek, protože definice ezoterična může být různá. Každopádně: proč se to vůbec děje?

22.6.2017 v 8:17 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 204 | Diskuse

Jan Ferenc

Voda je jen pro někoho

Tancem zhruba ve stovce měst se budou lidé snažit upozornit na nedostatek vody. Nedostatek nikoliv u nás, ale v řadě míst především tzv. třetího světa, kde kvůli němu denně umírají lidé včetně dětí.

21.6.2017 v 16:34 | Karma článku: 8.81 | Přečteno: 397 | Diskuse

Nikola Ptáčková

Rychlá dráha nebude rychle

Tak nám začala oprava Negrelliho viaduktu, paní Müllerová... Jeden by řekl zaplaťbůh, vzhledem k tomu, že viadukt byl uveden do provozu již v roce 1850, ale nešť.

17.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 287 | Diskuse

Lucie Hlavinková

Ať žiješ v zajímavých časech!

Existuje prý čínské přísloví, nejhorší kletba, kterou můžete uvrhnout na svoje nepřátele: „Ať žiješ v zajímavých časech!“

15.6.2017 v 14:42 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 524 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2176
Delegace zastupující Českou republiku na klimatickém summitu OSN v Kodani 7. - 18. prosince 2009. Členové delegace jsou experti na problematiku změny klimatu z ministerstva životního prostředí. Vyjednávací tým vede Pavel Zámyslický, ředitel odboru změny klimatu MŽP. Vedoucím delegace je předseda vlády ČR Jan Fischer, mezi členy delegace dále patří např. Martin Bursík, Bedřich Moldan, Libor Ambrozek či Jan Dusík, ministr životního prostředí.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.