Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bouřlivá atmosféra během vyjednávání na kodaňském summitu!

10. 12. 2009 5:35:46
Středa 22:59 Během ranního zasedání, které vedla prezidentka konference v Kodani, Connie Hedegaard, došlo k nečekanému zablokování jednání. Jaké bylo pozadí tohoto vývoje? Několik států – smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (např. USA, Austrálie, Kostarika či Tuvalu) předložilo v polovině tohoto roku návrhy nových protokolů, které by měly řešit budoucí ochranu klimatu po roce 2012. Při projednávání tohoto bodu navrhl zástupce malého ostrovního státu – Tuvalu, aby se vytvořila pracovní skupina, která by se zabývala právě návrhem vypracovaným tímto státem.
Demonstrace nevládních organizací na podporu návrhu TuvaluDemonstrace nevládních organizací na podporu návrhu TuvaluAutor Pavel Zámyslický

Tuvalu je ostrovní stát v oblasti jižního Tichého oceánu a patří k nejvíce ohroženým státům v důsledku negativních dopadů klimatických změn. Kvůli malé nadmořské výšce (5 metrů) jsou ostrovy tvořící tento malý stát do budoucna ohroženy zvedáním hladiny světových oceánů. Pokud bude nadále docházet ke zvyšování hladiny moře, bude existence tohoto ostrova reálně ohrožena a jeho obyvatelstvo bude nuceno si hledat nový domov jinde např. na nedalekém Novém Zélandu.

Vystoupení a požadavek zástupce Tuvalu vedl k neočekávanému zvratu v jednání. Následovala velmi bouřlivá diskuse mezi příznivci a odpůrci tohoto návrhu. Překvapivě hlavními aktéry debaty nebyly na jedné straně ekonomicky vyspělé státy a na straně druhé rozvojové státy, jak tomu často bývá při těchto jednáních. Naopak neshoda panovala mezi skupinou rozvojových států. Přes velkou snahu Connie Hedegaard o vyřešení vzniklého sporu se nepodařilo tento bod programu uzavřít a jednání bylo přerušeno. (Pro naše čtenáře vysvětlení – rozhodnutí o tom, zda se zřídí pracovní skupina ke konkrétní otázce musí být přijato konsensem, jinými slovy žádná smluvní strana nesmí vznést proti takovému návrhu námitku.)

Jaký bude další vývoj, to ukáže zítřejší pokračování zasedání, kde by měla Connie Hedegaard oznámit výsledek intenzivních konzultací, které probíhají v době, kdy Vás informujeme o aktuálním dění na kodaňském summitu.

Co dalšího přinesl dnešní den?

Todd Stern, zvláštní vyslanec USA pro ochranu klimatu, oznámil na tiskové konferenci, že USA nepředloží žádný další závazek ke snižování emisí skleníkových plynů, pouze potvrdil již stávající závazek –17 % v porovnání s rokem 2005 již dříve vyhlášený Bílým domem.

Ruský závazek snížit emise skleníkových plynů o 20 - 25 % podle vyjádření ruské delegace na jednání v Kodani neplatí pro Kjótský protokol. Ruská federace se k němu hlásí za předpokladu, že bude součástí nového Protokolu, který bude představovat nástupce současného Kjótského protokolu.

Kateřina Konečná a Eva Adamová, členky delegace ČR

Autor: Klima Kodaň 2009 | čtvrtek 10.12.2009 5:35 | karma článku: 8.73 | přečteno: 1848x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

David Evan

Jak si Lubomír Zaorálek povídal o budoucnosti a soběstačnosti českého zemědělství

Nový volební lídr za ČSSD Lubomír Zaorálek využil žní, aby si popovídal o budoucnosti českého zemědělství a naší soběstačnosti. Možná se dostal i na to, že část české úrody končí v zahraničí, konkrétně třeba v Německu...

7.8.2017 v 20:19 | Karma článku: 33.89 | Přečteno: 2273 | Diskuse

Jan Ferenc

Prší a přitom máme sucho. Proč?

Česká vláda má v rukou materiál pro boj se suchem. Uvažuje třeba o návratu řek do původních koryt nebo podpoře biozemědělství. „A pak bude víc pršet?“ zeptal by se ten, kdo o suchu ví jen málo. O množství srážek ale až tak nejde.

7.8.2017 v 12:02 | Karma článku: 42.63 | Přečteno: 6344 | Diskuse

Jan Tichý

Panelstory a rorýsi

Rorýs, pták, co furt lítá a velmi rychle a mouchy polyká za letu. Prý je to pták vzácný. V našem paneláku vzácný není a máme tu rorýsů poměrně početné hejno.

6.8.2017 v 18:53 | Karma článku: 16.11 | Přečteno: 381 | Diskuse

Karel Krejza

Když modrá přebarví zelenou. Být ekologický není volba, ale povinnost

Také si občas kladete otázku, proč se starat o životní prostředí? Nemusíte být Zeleným, abyste se choval zeleně, chce to jen zdravý rozum a uvědomit si, že když se ztratíte na přechodu pro chodce,

1.8.2017 v 8:25 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 291 | Diskuse

Vladimír Zeman

Majstrštik pana ministra Brabce.

Zachránit na poslední chvíli naší republiku před totálním vyschnutím, to se jen tak někomu nepodaří, rozhodně ne žádné minulé vládě. Pan ministr přivolal déšť. Od premiéra se mu určitě dostane pochvaly.

28.7.2017 v 9:48 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 732 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2176
Delegace zastupující Českou republiku na klimatickém summitu OSN v Kodani 7. - 18. prosince 2009. Členové delegace jsou experti na problematiku změny klimatu z ministerstva životního prostředí. Vyjednávací tým vede Pavel Zámyslický, ředitel odboru změny klimatu MŽP. Vedoucím delegace je předseda vlády ČR Jan Fischer, mezi členy delegace dále patří např. Martin Bursík, Bedřich Moldan, Libor Ambrozek či Jan Dusík, ministr životního prostředí.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.