Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EU je hrubě nespokojena s novými texty pro Kodaň

12. 12. 2009 18:28:18
Je sobota večer a zrovna sedíme na neformální konzultaci s dánskou prezidentkou COP-15 Connie Hedegaard, která se snaží zjistit od přítomných států z celého světa, kde jsou hlavní mezery ve vyjednávání a jak najít společnou cestu k úspěšnému závěru příští pátek 18. prosince 2009. Jednání však začíná hned nevídanou fraškou vyprodukovanou ze strany některých afrických zemí podpořených některými státy Latinské Ameriky, které vyžadují tlumočení do francouzštiny a španělštiny a zpět, což na neformálních jednáních tohoto typu není zvykem. Jedná se o nepříliš originální obstrukci a je nutné poznamenat, že většina stěžujících si delegátů ovládá běžně používanou angličtinu na více než pokročilé úrovni.

Jednání se tak ani nerozběhla a již se stěhují do hlavního sálu, kde jsou tlumočníci i vybavení pro tlumočení do všech šesti jazyků OSN. Následují jednání je již naštěstí poměrně konstruktivní s vystoupeními jednotlivých států. Za EU mluví poprvé v Kodani švédský ministr životního prostředí Andreas Carlgren a mluví o pěti absolutně nepřekročitelných hranicích ve vyjednávání z evropského pohledu, které se vyskytují v současně projednávaném textu.

Ostatní delegáti mezitím sledují obrazovky v předsálí, na nichž běží video z policejní helikoptéry, která létá kolem Bella centra a zabírá desítky tisíc demonstrujících, kteří jsou v ulicích Kodaně, aby tak vyjádřili nespokojenost nad pomalým průběhem vyjednávání a podporu pro úspěšný a ambiciózní výstup z kodaňského summitu.

Včera byly na summitu v Kodani zveřejněny dva nové zásadní vyjednávací dokumenty rekapitulující dosavadní vývoj práce v obou klíčových pracovních skupinách, ve kterých se připravuje základ kodaňských závěrů a rozhodnutí. Z prvních hodnocení vyplývá, že předsedající obou skupin a dánské předsednictví navrhují výstupy, které jdou především vstříc rozvojovým zemím a USA.

Texty navrhují rozhodnutí o dalším kontrolním období Kjótského protokolu s cíli pro zúčastněné vyspělé země bez USA, které se Kjóta neúčastní a ani účastnit nehodlají. Na druhé straně je navrhován poměrně měkký jazyk ohledně závazků vyplývajících z vyjednávání pod Rámcovou úmluvou – tedy kromě dlouhodobého globálního závazku, zejména povinnosti rozvojových zemí v oblasti snižování emisí a závazky pro vyspělé země mimo Kjótský protokol - tedy USA. Problém je rovněž, že takovýto výstup by měl na obou stranách jinou právní závaznost. V rámci Kjótského protokolu by byl právně závazný a naproti tomu v rámci výstupů pod Rámcovou úmluvou by zůstala pouze právně nezávazná rozhodnutí, která mají váhu politické dohody.

Současně návrhy by tak zachovávaly nerovnováhu a dva paralelní světy zachovávající nevyhovující rozdělení světa z devadesátých let minulého století. EU navíc kritizuje, že by tato kombinace a rozložení závazků nemohly zajistit dostatečnou environmentální integritu a splnění globálních cílů pro dosažení maximálního růstu teploty o 2 stupně Celsia. EU ve svém projevu jasně deklarovala, že očekává závazné emisní redukce od dynamicky se rozvíjejících se ekonomik jako je například Čína. Pochyby o návrhu textu, který velice přijaly rozvojové státy, vyjádřilo i Japonsko, Rusko a Kanada. Přes výše uvedené je EU připravena o dokumentu tvrdě vyjednávat i přes velice omezený čas s tím, že pohrozila, že nevyvážený výstup Kodaně je jednoduše neakceptovatelný.

Do Kodaně mezitím přijíždí první ministři životního prostředí s tím, že jich bude zítra přibližně 30 jednat v úzkém uzavřeném formátu pod vedením dánského předsednictví. Zbylí ministři pak dorazí během pondělí a úterý, kdy se zcela zapojí do vrcholících vyjednávání. Členové české delegace mají zítra volný den, i když ne zcela, všichni se musí připravit na zítřejší příjezd ministra životního prostředí a večerní koordinaci delegace, která se bude konat ve večerních hodinách na české ambasádě v Kodani.

Pavel Zámyslický a Kateřina Konečná, členové delegace ČR

Autor: Klima Kodaň 2009 | sobota 12.12.2009 18:28 | karma článku: 9.88 | přečteno: 2171x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

David Evan

Jak si Lubomír Zaorálek povídal o budoucnosti a soběstačnosti českého zemědělství

Nový volební lídr za ČSSD Lubomír Zaorálek využil žní, aby si popovídal o budoucnosti českého zemědělství a naší soběstačnosti. Možná se dostal i na to, že část české úrody končí v zahraničí, konkrétně třeba v Německu...

7.8.2017 v 20:19 | Karma článku: 33.89 | Přečteno: 2273 | Diskuse

Jan Ferenc

Prší a přitom máme sucho. Proč?

Česká vláda má v rukou materiál pro boj se suchem. Uvažuje třeba o návratu řek do původních koryt nebo podpoře biozemědělství. „A pak bude víc pršet?“ zeptal by se ten, kdo o suchu ví jen málo. O množství srážek ale až tak nejde.

7.8.2017 v 12:02 | Karma článku: 42.63 | Přečteno: 6344 | Diskuse

Jan Tichý

Panelstory a rorýsi

Rorýs, pták, co furt lítá a velmi rychle a mouchy polyká za letu. Prý je to pták vzácný. V našem paneláku vzácný není a máme tu rorýsů poměrně početné hejno.

6.8.2017 v 18:53 | Karma článku: 16.11 | Přečteno: 381 | Diskuse

Karel Krejza

Když modrá přebarví zelenou. Být ekologický není volba, ale povinnost

Také si občas kladete otázku, proč se starat o životní prostředí? Nemusíte být Zeleným, abyste se choval zeleně, chce to jen zdravý rozum a uvědomit si, že když se ztratíte na přechodu pro chodce,

1.8.2017 v 8:25 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 291 | Diskuse

Vladimír Zeman

Majstrštik pana ministra Brabce.

Zachránit na poslední chvíli naší republiku před totálním vyschnutím, to se jen tak někomu nepodaří, rozhodně ne žádné minulé vládě. Pan ministr přivolal déšť. Od premiéra se mu určitě dostane pochvaly.

28.7.2017 v 9:48 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 732 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2176
Delegace zastupující Českou republiku na klimatickém summitu OSN v Kodani 7. - 18. prosince 2009. Členové delegace jsou experti na problematiku změny klimatu z ministerstva životního prostředí. Vyjednávací tým vede Pavel Zámyslický, ředitel odboru změny klimatu MŽP. Vedoucím delegace je předseda vlády ČR Jan Fischer, mezi členy delegace dále patří např. Martin Bursík, Bedřich Moldan, Libor Ambrozek či Jan Dusík, ministr životního prostředí.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.