EU je hrubě nespokojena s novými texty pro Kodaň

12. 12. 2009 18:28:18
Je sobota večer a zrovna sedíme na neformální konzultaci s dánskou prezidentkou COP-15 Connie Hedegaard, která se snaží zjistit od přítomných států z celého světa, kde jsou hlavní mezery ve vyjednávání a jak najít společnou cestu k úspěšnému závěru příští pátek 18. prosince 2009. Jednání však začíná hned nevídanou fraškou vyprodukovanou ze strany některých afrických zemí podpořených některými státy Latinské Ameriky, které vyžadují tlumočení do francouzštiny a španělštiny a zpět, což na neformálních jednáních tohoto typu není zvykem. Jedná se o nepříliš originální obstrukci a je nutné poznamenat, že většina stěžujících si delegátů ovládá běžně používanou angličtinu na více než pokročilé úrovni.

Jednání se tak ani nerozběhla a již se stěhují do hlavního sálu, kde jsou tlumočníci i vybavení pro tlumočení do všech šesti jazyků OSN. Následují jednání je již naštěstí poměrně konstruktivní s vystoupeními jednotlivých států. Za EU mluví poprvé v Kodani švédský ministr životního prostředí Andreas Carlgren a mluví o pěti absolutně nepřekročitelných hranicích ve vyjednávání z evropského pohledu, které se vyskytují v současně projednávaném textu.

Ostatní delegáti mezitím sledují obrazovky v předsálí, na nichž běží video z policejní helikoptéry, která létá kolem Bella centra a zabírá desítky tisíc demonstrujících, kteří jsou v ulicích Kodaně, aby tak vyjádřili nespokojenost nad pomalým průběhem vyjednávání a podporu pro úspěšný a ambiciózní výstup z kodaňského summitu.

Včera byly na summitu v Kodani zveřejněny dva nové zásadní vyjednávací dokumenty rekapitulující dosavadní vývoj práce v obou klíčových pracovních skupinách, ve kterých se připravuje základ kodaňských závěrů a rozhodnutí. Z prvních hodnocení vyplývá, že předsedající obou skupin a dánské předsednictví navrhují výstupy, které jdou především vstříc rozvojovým zemím a USA.

Texty navrhují rozhodnutí o dalším kontrolním období Kjótského protokolu s cíli pro zúčastněné vyspělé země bez USA, které se Kjóta neúčastní a ani účastnit nehodlají. Na druhé straně je navrhován poměrně měkký jazyk ohledně závazků vyplývajících z vyjednávání pod Rámcovou úmluvou – tedy kromě dlouhodobého globálního závazku, zejména povinnosti rozvojových zemí v oblasti snižování emisí a závazky pro vyspělé země mimo Kjótský protokol - tedy USA. Problém je rovněž, že takovýto výstup by měl na obou stranách jinou právní závaznost. V rámci Kjótského protokolu by byl právně závazný a naproti tomu v rámci výstupů pod Rámcovou úmluvou by zůstala pouze právně nezávazná rozhodnutí, která mají váhu politické dohody.

Současně návrhy by tak zachovávaly nerovnováhu a dva paralelní světy zachovávající nevyhovující rozdělení světa z devadesátých let minulého století. EU navíc kritizuje, že by tato kombinace a rozložení závazků nemohly zajistit dostatečnou environmentální integritu a splnění globálních cílů pro dosažení maximálního růstu teploty o 2 stupně Celsia. EU ve svém projevu jasně deklarovala, že očekává závazné emisní redukce od dynamicky se rozvíjejících se ekonomik jako je například Čína. Pochyby o návrhu textu, který velice přijaly rozvojové státy, vyjádřilo i Japonsko, Rusko a Kanada. Přes výše uvedené je EU připravena o dokumentu tvrdě vyjednávat i přes velice omezený čas s tím, že pohrozila, že nevyvážený výstup Kodaně je jednoduše neakceptovatelný.

Do Kodaně mezitím přijíždí první ministři životního prostředí s tím, že jich bude zítra přibližně 30 jednat v úzkém uzavřeném formátu pod vedením dánského předsednictví. Zbylí ministři pak dorazí během pondělí a úterý, kdy se zcela zapojí do vrcholících vyjednávání. Členové české delegace mají zítra volný den, i když ne zcela, všichni se musí připravit na zítřejší příjezd ministra životního prostředí a večerní koordinaci delegace, která se bude konat ve večerních hodinách na české ambasádě v Kodani.

Pavel Zámyslický a Kateřina Konečná, členové delegace ČR









Autor: Klima Kodaň 2009 | sobota 12.12.2009 18:28 | karma článku: 11.32 | přečteno: 2173x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 538 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6056 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2182
Delegace zastupující Českou republiku na klimatickém summitu OSN v Kodani 7. - 18. prosince 2009. Členové delegace jsou experti na problematiku změny klimatu z ministerstva životního prostředí. Vyjednávací tým vede Pavel Zámyslický, ředitel odboru změny klimatu MŽP. Vedoucím delegace je předseda vlády ČR Jan Fischer, mezi členy delegace dále patří např. Martin Bursík, Bedřich Moldan, Libor Ambrozek či Jan Dusík, ministr životního prostředí.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...