Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Den lesů na summitu v Kodani

Rok 2009 je zřejmě nejdůležitějším rokem pro světové lesy v historii. S tímto mottem začal v neděli 13.12. v Kodani Den lesů 3 (Forest Day 3). Dny lesů jsou pořádány u příležitosti konání klimatických konferencí (COP) Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) každoročně od roku 2007, kdy proběhl první takový den - Den lesů 1 na Bali při COP 13. Kodaňský Den lesů 3 pořádalo Mezinárodní centrum pro lesnický výzkum (CIFOR) s Partnerstvím pro spolupráci v lesnictví (CPF), což je sdružení 14 mezivládních organizací a mezinárodních vědeckých institucí. Den lesů 3 podpořila také dánská vláda.

Poselství Billa Clintona bylo poedáno prostoednictvím video nahrávky.

Dny lesů jsou samostatnými akcemi probíhajícími paralerně s klimatickými konferencemi a obvykle se pořádají mimo areál jednání summitů.

Den lesů 3 tady v Kodani měl naprosto rekordní účast. Registrace na něj byly uzavřeny již měsíc předem, což je poměrně ojedinělá záležitost. Sešlo se tu přes 1500 účastníků a špiček světového lesnického sektoru. Připomeňme, že Den lesů 1 na Bali začínal s 800 účastníky a poznaňského Dnu lesů 2 (2008) se zúčastnilo „pouze“ přes 900 delegátů.

Účast na Dni lesů 3 byla vysoká i díky zájmu, který je věnován samotné COP 15. Schopnost lesů zachycovat a uchovávat uhlík (čímž významně příspívají ke zmírňování klimatické změny) nebo problematická otázka uvolňování emisí z devastace a degradace tropických pralesů a lesů obecně, (která v celkové bilanci emisí produkovaných člověkem tvoří plných 20%) je také k jedním z témat, jimiž se delegáti na COP 15 zabývají.

Dnu lesů se vedle zástupců nevládních organizací zúčastnili převážně odborníci světové lesnické komunity. Příkladem mohou být delegáti z lesnické sekce Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), zástupci Fóra OSN o lesích (UNFF), Mezinárodního svazu lesnických výzkumných organizací (IUFRO), Evropského lesnického institut (EFI), samozřejmě také zástupci úmluv OSN, které se jakýmkoli způsobem lesů a lesnictví dotýkají – úmluvy UNFCCC, Úmluvy o biologické rozmanitosti (CBD), která se mj. zabývá lesní biodiverzitou, stejně jako Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci (UNCCD) která řeší rozšiřování pouští mj. také na úkor lesů.

Význam světových lesů v boji s klimatickou změnou nelze popřít. Svědčí o tom příspěvky, které na nedělním Dni lesů 3 zazněly. Prostřednictvím video nahrávky vystoupil také bývalý prezident USA Bill Clinton, který zdůraznil význam výzkumu a vědecky podložených informací, ke kterým by měli mít přístup politici, jež nyní rozhodují o zásadních mechanismech v ochraně klimatu spojených s rolí lesů.

Po úvodním raním zasedání se Den lesů rozdělil na tři pléna, jejichž témata jsou určena 3 hlavními tématy týkajícími se lesů v souvislosti se změnou klimatu. A to na „Adaptaci“ zahrnující např. změnu dřevinné skladby v rozvinutých zemích či zavedení trvale udržitelného hospodaření v lesích v rozvojových zemích (cílem adaptace je přizpůsobit hospodaření v lesích a lesy samotné měnícímu se klimatu), na „Mitigaci“ zabývající se opatřeními, které umožňují klimatickou změnu zmírňovat (např. snižování emisí CO2 z velkoplošného odlesňování tropických pralesů) a na „Degradaci“ neboli hledání nástrojů, který by zabránily zhoršování (degradaci) stavu lesů zejména v rozvojových zemích.

Zajímavé pak byly poznatky z odpoledních sekcí. Se svými zkušenostmi s prací s domorodými obyvateli vystoupila i Wangari Maathai z Konga, držitelka Nobelovy ceny za mír z roku 2004. O dopadech oteplování, kterým denně musí čelit obyvatelé kanadského Yokunu hovořila Rose Kushniruk z organizace Champagne-Aishihik First Nation. Domorodcům roztávají ledové stezky, které tradičně využívali k přepravě, s oteplováním klesá i kvalita ryb, jež jsou jejich hlavním zdojem potravy. Zajímavostí může být, že se s postupujícm oteplování objevují archeologické předměty. Pracovní a lovecké nástroje, po staletí zamrzlé v ledu, jsou nacházeny stále častěji.

V rámci klimatických jednání se lesů a lesnictví týká především mechanismus REDD+ (omezení emisí z odlesňování a degradace lesů v rozvojových zemích, ochrana lesů a stávajících uhlíkových zásob v lesích). Jeho cílem je zpomalit a zastavit velkoplošné odlesňování v rozvojových zemích, zvláště pokud pochází z nelegálních těžeb, a podpořit ukládání uhlíku v současných porostech. Mechanismus REDD+ by měl fungovat na principu, při kterém rozvinuté země zaplatí rozvojovým za tzv. zastavené odlesňování.

Den lesů 3 byl ukončen ve večerních hodinách. Z pohledu světového lesnického sektoru je třeba všechny možnosti, které Kjótský protokol a Rámcová úmluva o změně klimatu nabízí pro zastavení odlesňování a zlepšení stavu světových lesů, podporovat.

Zuzana Jankovská, Ministerstvo zemědělství

 

Autor: Petra Roubíčková | středa 16.12.2009 9:41 | karma článku: 9,55 | přečteno: 1747x
  • Další články autora

Petra Roubíčková

Barackova Mission Impossible

Lídry téměř 120 světových států uvítal v Kodani mráz a sníh. O nic příznivější podmínky je však nečekají ani uvnitř Bella Centra, kde se odehrávají poslední hodiny světového klimatického summitu.

18.12.2009 v 13:38 | Karma: 8,53 | Přečteno: 2543x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Petra Roubíčková

Jednání v Kodani uvízla na mrtvém bodě, prezidentka složila funkci

Poslední hodiny v Kodani nevěští nic dobrého pro budoucí výsledek celého summitu. Už jenom pár hodin zbývá do závěrečného pátečního setkání hlav států, které má potvrdit společné úsilí 193 států bojovat s negativními dopady změny klimatu po roce 2012.

16.12.2009 v 22:00 | Karma: 12,07 | Přečteno: 4408x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Petra Roubíčková

Diverzantem v Kodani: planeta může být modrá i zelená

Když mě prezident Václav Klaus uváděl před dvěma týdny do funkce ministra životního prostředí, pravil, že je spokojen s tím, že stejně kodaňská konference nic podstatného nerozhodne, tudíž se mojí účasti na ní neobává. Jsem tady v Kodani třetí den a mám lehkou schizofrenii - čím dál víc se totiž cítím součástí globálního společenství, které má za cíl udělat skutečný krok pro budoucnost lidstva: omezit globální změny klimatu.

16.12.2009 v 10:48 | Karma: 15,17 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Petra Roubíčková

Bella centrum se otřásá v základech

Je pondělní ráno a do kodaňského Bella centra, kde se už týden odehrává největší klimatická konference v historii, se valí nové tisíce delegátů a centrum se otřásá v základech. Doprava nestíhá, autobusy jsou přeplněné a u vchodu se tvoří stometrové fronty. Česká delegace, kterou již posílil i ministr životního prostředí Jan Dusík dobíhá doslova na poslední chvíli, ale stíhá začátek EU koordinace v půl deváté. Později se dozvídáme, že dnes odpoledne byla překročena denní maximální povolená kapacita 15000 delegátů a organizátoři zastavili vydávání nových registrací, což na vlastní kůži pocítil i jeden z českých delegátů, který se po několikahodinovém čekání dovnitř prostě nedostal.

14.12.2009 v 20:33 | Karma: 11,60 | Přečteno: 1763x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Petra Roubíčková

EU je hrubě nespokojena s novými texty pro Kodaň

Je sobota večer a zrovna sedíme na neformální konzultaci s dánskou prezidentkou COP-15 Connie Hedegaard, která se snaží zjistit od přítomných států z celého světa, kde jsou hlavní mezery ve vyjednávání a jak najít společnou cestu k úspěšnému závěru příští pátek 18. prosince 2009. Jednání však začíná hned nevídanou fraškou vyprodukovanou ze strany některých afrických zemí podpořených některými státy Latinské Ameriky, které vyžadují tlumočení do francouzštiny a španělštiny a zpět, což na neformálních jednáních tohoto typu není zvykem. Jedná se o nepříliš originální obstrukci a je nutné poznamenat, že většina stěžujících si delegátů ovládá běžně používanou angličtinu na více než pokročilé úrovni.

12.12.2009 v 18:28 | Karma: 11,32 | Přečteno: 2173x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2182x
Delegace zastupující Českou republiku na klimatickém summitu OSN v Kodani 7. - 18. prosince 2009. Členové delegace jsou experti na problematiku změny klimatu z ministerstva životního prostředí. Vyjednávací tým vede Pavel Zámyslický, ředitel odboru změny klimatu MŽP. Vedoucím delegace je předseda vlády ČR Jan Fischer, mezi členy delegace dále patří např. Martin Bursík, Bedřich Moldan, Libor Ambrozek či Jan Dusík, ministr životního prostředí.