Klíčová úloha adaptace na změnu klimatu v zemích rozvojového světa

11. 12. 2009 0:04:54
Vyjednávání na klimatické konferenci v Kodani se kromě závazků pro snižování emisí skleníkových plynů soustředí také na druhé naprosto klíčové téma a tím jsou adaptace, neboli opatření na přizpůsobení se negativním dopadům změny klimatu. Tato problematika je zásadní zejména pro rozvojové země a jakákoliv budoucí klimatická dohoda se bez adaptací prostě neobejde. Následky změny klimatu již trpí a budou trpět nejvíce zranitelné země – nejméně rozvinuté země, malé ostrovní státy a země Afriky ohrožované suchem, desertifikací, záplavami a vymíráním živočišných i rostlinných druhů.
Mapa dopadu globálního oteplení o 4 stupni Celsia.
Mapa dopadu globálního oteplení o 4 stupni Celsia.

Podrobné informace o dopadech změny klimatu v jednotlivých částech světa lze získat z mapy (viz. obrázek výše), v interaktivní podobě přístupné kliknutím na následující odkaz:

http://www.actoncopenhagen.decc.gov.uk/content/en/embeds/flash/4-degrees-large-map-final

Scénáře změny klimatu nejspíš nikdy nebudou dokonale přesné, ale nabízí nám alespoň hrubou představu o dopadech, jež může měnící se klima přinést v několika následujících desetiletích. Jejich výčet se liší od regionu k regionu a nezná hranice. Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) ve své Čtvrté hodnotící zprávě popsal několik zásadních změn – zvýšený výskyt a intenzitu extrémních meteorologických jevů (střídání období sucha a povodní), tání ledovců a s tím spojené zvedání hladiny moří, které je při rostoucí teplotě způsobeno i teplotní objemovou roztažností vody. Jako další hrozby byly identifikovány ztráta zdrojů pitné vody, posun klimatických a vegetačních pásem, atd. Mnohé z těchto dopadů se mohou vzájemně ovlivňovat, stimulovat nebo rušit (nejasný je hlavně vliv tání ledovců na rozložení mořských proudů).

Klimatologové nejsou neomylní, ale dělají co mohou s dostupnou technikou a vědomostmi. Víme, že za posledních sto let se průměrná teplota zvýšila o 0,74°C a hladina světového oceánu stoupla o více než 17 cm. Pokud se teplota zvýší o 2°C, hladina oceánů stoupne s nejvyšší pravděpodobností o 40 až 140cm. IPCC také odhaduje, že do roku 2020 bude 75 až 250 milionů lidí v Africe trpět nedostatkem vody. Pokud oteplení přesáhne 1,5°C až 2,5°C, 20 až 30 % všech známých rostlinných a živočišních druhů pravděpodobně vyhyne.

Těmto dopadům již zcela nezabrání ani ambiciózní snížení emisí skleníkových plynů (ty se v atmosféře kumulují již mnoho desetiletí), to je může v ideálním případě alespoň významně zmírnit. Důležitým řešením proto zůstává přizpůsobení se těmto změnám.

Adaptace na změnu klimatu jsou důležitou součástí vyjednávání a klíčovým bodem budoucí dohody nejen pro rozvojové země. Dnešní jednání mají za cíl vytvořit tzv. Rámec pro adaptace, jež by zohledňoval potřeby všech zúčastněných stran s důrazem na nejvíce zranitelné státy. Problematická stále zůstává otázka finanční podpory ze strany rozvinutých zemí. Kromě stanovení konkrétních čísel je potřeba zajistit, aby se poskytnuté finance dostaly na správná místa na lokální úrovni a pomohly tam, kde je tomu nejvíce třeba. Před vyjednávači leží příliš mnoho návrhů nových fondů, komisí, platforem a center a proto se jejich počet bude muset snížit. Evropští a také čeští experti upřednostňují zefektivnění současné finanční architektury oproti bezhlavému zakládání nových fondů a jiných institucionálních struktur. Problémem je také zdlouhavé a komplikované rozbíhání těchto institucí. Například Adaptační fond (založen v roce 2001) by měl být definitivně zprovozněn až ve druhé polovině příštího roku.

Dopady změny klimatu mimo jiné představují další překážku rozvoje a jen prohlubují chudobu a další problémy, se kterými se nejméně rozvinuté státy potýkají. Proto bychom měli adaptace chápat také v širším kontextu rozvoje a pomoci těmto zemím. Ekonomicky vyspělé státy by měly plnit své závazky přijaté v rámci oficiální rozvojové pomoci (ODA - některé financované projekty úzce souvisí s adaptacemi) a hledat nové finanční zdroje, které by doplnily současné nedostatečné zdroje financování. Trpělivost nejméně rozvinutých zemí, které jsou navíc dopady měnícího se klimatu nejvíce postiženy, má své hranice a delegáti na kodaňském summitu jsou častokrát svědky různých emocemi nabitých projevů, které nejsou pouze ukázkou zdatné rétoriky, ale skutečným projevem frustrace a nenaplněných očekávání v tento proces.

Jana Kontrošová, členka delegace ČR

Autor: Klima Kodaň 2009 | pátek 11.12.2009 0:04 | karma článku: 11.64 | přečteno: 2153x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 538 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6056 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2182
Delegace zastupující Českou republiku na klimatickém summitu OSN v Kodani 7. - 18. prosince 2009. Členové delegace jsou experti na problematiku změny klimatu z ministerstva životního prostředí. Vyjednávací tým vede Pavel Zámyslický, ředitel odboru změny klimatu MŽP. Vedoucím delegace je předseda vlády ČR Jan Fischer, mezi členy delegace dále patří např. Martin Bursík, Bedřich Moldan, Libor Ambrozek či Jan Dusík, ministr životního prostředí.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...